Cemar Marble

İletişim Bilgileri

0236 234 10 34
info@cemarmarble.com
Hamidiye Mah. Hamidiye Sok. No: 122 Kula Manisa
Tüm yazılar

Mermer Kullanım Alanları Nelerdir? Mermerin Avantajları ve Dezavantajları!

Tarih : 19.04.2024

Mermer adını günümüzden yaklaşık olarak 200 yıl önce antik mermer işletmeciliğinin başlangıç yeri olan Marmara Adası’ndan almıştır.

Mermer tarihten bugüne kadar pek çok malzemenin yapımında kullanılan bir malzeme olmuştur. Özellikle inşaat sektörü, heykelcilik ve süs eşyası yapımında mermer en sık kullanılan malzemelerdendir.

Mermer sektörü 1970’li yılların başına kadar oldukça yavaş ilerlerken 1985 yılından sonra oldukça ilgi gösterilen bir sektör haline gelmiştir.

Mermer kullanıldığı mekâna zarafet ve ferahlık kattığı günümüzde de oldukça fazla tercih edilmektedir. Mermer kullanım alanlarını beraber keşfedelim!

İnşaat Sektöründe Mermer Kullanımı

Mermer kullanım alanlarının başında inşaat sektörü gelmektedir. Mermer hem iç kaplamada hem de dış kaplamada kullanılabildiği için inşaat sektöründe en çok tercih edilen malzemelerden biridir.

Mermeri iç kaplama olarak merdiven, şömine, hol, mutfak tezgahı, lavabo, banyo ve küvet olarak kullanılmaktadır.

Dünya geneline bakıldığında dış kaplamada daha çok traverten ve granit tercih edilirken iç kaplamada ise mermerin tercih edildiği görülmektedir.

Mermerin iç kaplamada bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi montajının kolay yapılması ve aşınmaya daha az dirençli olmasıdır.

Süs Eşyası Yapımında Mermer Kullanımı

Mermer kullanım alanlarından bir diğeri de süs eşyasıdır. Günümüzde özellikle evlerde dekoratif ürünlere oldukça rağbet gösterilmektedir.

Mermerden yapılan süs eşyaları özellikle tercih edilmektedir. Vazo, kalemlik, satranç taşları, avize ve hediyelik eşya gibi ürünlerde mermer en sık kullanılan malzemedir.

Vazo, kalemlik ve satranç taşları gibi dekoratif ürünlerin yanında masa, sehpa ve çeşitli mobilyaların yapımında da mermer kullanılabilmektedir.

Mezarcılık Sektöründe Mermer Kullanımı

Mermerin en çok kullanıldığı alanlar içerisinde mezarcılık sektörü değerlendirilmektedir. Mezar taşı, mabet çevreleri ve anıtlarda daha çok granit ürünler kullanılmaktadır.

Heykeltıraşlıkta Mermer Kullanımı

Heykeltıraşlıkta mermer kullanımı gelişmiş ülkelerde daha fazladır. Bu alanda seri üretim olmadığı için kısıtlı bir kullanım alanına sahip olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Zemin Kaplamalarda Mermer Kullanımı

Zemin kaplama olarak mermer kullanımı daha çok otellerde ve prestijli konutlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Oldukça sağlam olması ve zarif durması bu tarz yerlerde kullanılmasında en büyük etkendir.

Mermeri Kullanmanın Avantajları

İç kaplamada veya dış kaplamada mermer kullanmanın pek çok avantajı bulunmaktadır. Avantajları arasında şunları sayabiliriz:

  • Işığı yansıtma: Mermer ışığı yansıtan bir yapıya sahip olduğu için mekânlara canlılık ve aydınlık katmaktadır.
  • Zarafet: Mermer kullanıldığı mekân için lüksün sembolü olmaktadır. Otel odalarında ve lüks mağazalarda özellikle mermer tercih edilmesindeki en büyük etken budur.
  • Sıcaklık ve rahatlık: Mermer, serin bir yüzeye sahip olduğu için sıcak havalarda bile ayaklarınızın rahat etmesini sağlamaktadır.
  • Dayanıklılık: Mermer, zamanla eskiye bir yapıya sahip olmadığı için kullanıldığı alanda aşınma veya solma gibi herhangi bir kötü durum meydana gelmez.
  • Hijyen: Mermer olan yüzeyleri temizliği oldukça kolaydır. Bu yüzden özellikle mermer kullanım alanları içerisinde mutfak ve banyo yer almaktadır.

Mermer Kullanmanın Dezavantajları

Mermer kullanmanın pek çok avantajı olmasının yanı sıra bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Dezavantajları arasında şunları sayabiliriz:

  • Mermer asitli bir madde ile temas etmesi sonucunda zarar görebilmektedir.
  • Mermerin düzenli olarak bakımın yapılması ve koruyucu kaplamalarla kaplanması gerekmektedir. Aksi halde mermerden istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.
  • Mermer kaliteli bir malzeme olmasının yanı sıra oldukça maliyetli bir malzemedir.

Kısacası mermer kullanımında temizlik ve hijyen oldukça önemlidir. Mermer olan yüzlerin temizliğine dikkat ettiğiniz ve aşındırıcı herhangi bir madde kullanmadığınız sürece mermer olan alanınızı yaşam boyu kullanabilirsiniz.

Benzer yazılar