Cemar Marble

İletişim Bilgileri

0236 234 10 34
info@cemarmarble.com
Hamidiye Mah. Hamidiye Sok. No: 122 Kula Manisa
Tüm yazılar

Traverten Havuz Güverteleri Neden Kaygan Olur? Nasıl Önlenir?

Tarih : 1.03.2024

Traverten taş, zamansız güzelliğinin yanı sıra; doğallık katan yapısıyla da havuz kenarları için en çok terci edilen döşeme malzemelerindendir. 

Tipik bir havuz kenarı, traverten taş kullanımı ile lüks bir atmosfer yaratabilir. Yaz aylarının eğlenceleri için bir dinlenme ve keyif alanı oluşturabilirsiniz. 

Estetik anlamda müthiş bir uyum ve güzellik yaratsa da nemli bir ortam olmasından kaynaklı kaygan zemine yol açabilir. Kullanım süresindeki güvenlik endişesi ile birlikte havuz alanının görsel çekiciliğinin da zamanla aşınması tehdidini de taşır. 

Havuz döşemesi için traverten taş tercih edenlere taşın havuz kenarında niçin kayganlaştığını ve bu durumun nasıl önlenebileceğini anlattık. 

Havuz Kenarında Kullanılan Traverten Taşlarının Kayganlaşma Nedenleri

Havuz kenarı ya da havuz güvertesinin kaygan olması özellikle de çocuk, genç, yetişkin ve yaşlılar için tehlike doğurabilir.

Traverten havuz güvertesinin neden kaygan olabileceğine yönelelim. İşte, havuz kenarlarının kaygan olmasının 4 nedeni aşağıdaki gibidir:

 

  • Su Birikintisi: Traverten havuz güvertesinin kaygan olmasının en yaygın nedeni, su birikmesidir. Döşeme sırasında yetersiz drenaj veya uygunsuz bir eğim, güverte yüzeyinde su birikintisine sebep olur. 
  • Yıpranan Yüzey: Dış mekanda yer alan ve dış etkiye sürekli olarak maruz kalan traverten havuz güvertesi, devamlı ayak trafiği ve havuz suyunun kimyasalları taşın zaman içerisinde kaba dokusunu aşındırır. Bu aşınma ise traverten havuz güvertesini kaymalara daha açık hale getirir. 
  • Leke ve Aşınma: Havuz kenarında kullandığımız güneş kremleri ve losyonları, havuz kimyasalları ve organik maddeler traverten taşın yüzeyinde aşınma izlerini artırır. 
  • Kalıntı: Havuzun bulunduğu bölgenin çevresi genellikle çim veya toprak alan olduğu için yapraklar, toprak ve diğer dış etken kalıntıları havuz güvertesi üzerinde birikebilir. Güvertenin ıslanması halinde bu kalıntılar kaygan yüzeye yol açar. 

Kaygan Traverten Havuz Güvertesi İçin Çözümler

Havuz kenarında kullanılan traverten taşlarının neden kaygan bir yüzey oluşturabileceğini açıkladık. Peki, bu durumdan nasıl kurtulabilirsiniz? 

Traverten havuz güvertenizi daha güvenli hale getirmek ve ihtişamını geri kazandırma için neler yapabileceğinizi anlattık! 

İşte, traverten havuz güvertesini güvenli hale getirebilmeniz için adım adım uygulayabileceğiniz öneriler aşağıdaki gibidir: 

Havuz Güvertesinin Temizliği

Kaydırmaz bir traverten havuz güvertesi için meşakkatli bir temizlik sürecinden geçmelisiniz. Öncelikle yüksek kaliteli bir temizlik ürünü kullanmalısınız. Fakat bu ürünün asit derecesi yüksek olmamalı. Ayrıca her bir temizlik malzemesinin seyreltme oranı da farklı olabilir, dikkat etmelisiniz.

Temizlik çözeltisini hazırladıktan sonra lekeler ve kaygan bölgeleri yumuşak hareketlerle fırçalayabilirsiniz. Tüm güverteyi temizledikten sonra bütün alanı bahçe hortumu ile iyice durulamalısınız. 

Özellikle durulama aşamasının oldukça önemli olduğunu belirtelim. Temizlik çözeltisine dair herhangi bir kalıntı kalması traverten havuz güvertesi yüzeyinde olumsuz reaksiyonlara sebep olabilir. Tüm aşamalardan sonra havuz güvertesini tamamen kurumaya bırakmalısınız. 

Yüzey Mühürleme

Traverten taş ile yapılan havuz güvertesinin temiz bir şekilde kurumasının ardından yüzeyi mühürlemeniz gerekir.

Bu yüzey koruyucu kaplama, güverteyi sadece parlatmak ve dış güzelliğini yansıtmakla kalmaz; aynı zamanda havuz kenarının kayganlığa karşı direncini artırarak güvenli bir dolaşma alanı da yaratır. 

Bu mühürlemeyi kendiniz de yapabilirsiniz. Kaliteli bir mühürleyici satın alarak üretici talimatlarına uygun olacak şekilde yüzeyi cilalayabilirsiniz. Fakat bu iş için profesyonel bir yardım alabilir ve traverten havuz güvertenizin kaydırmaz özelliğini artırabilirsiniz.

Düzenli Bakım

Havuz kenarında kullanılan traverten taşlarının kaydırmaması için düzenli bakım da önemli öneriler arasında yerini alır. Düzenli bakım için birkaç ipucu mevcut. 

Gün aşırı süpürme yaparak güvertede toprak ve yaprak kalıntılarının kalmasını önleyebilirsiniz. Güvertenizin sık kullanıldığı alanlarda özellikle de havuz giriş ve çıkış bölümlerinde kaymaz basamaklar ya da matlar kullanabilirsiniz. 

Uygun Drenaj

Havuz güverte alanı sürekli neme maruz kaldığından su birikintisi önüne geçmek gerekir. Uygun drenaj yaratılmalı. Bunun için bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. 

Traverten havuz güvertenizin kaygan yüzey problemi ile mücadele ediyorsanız, estetik görünümünden de önce güvenliği düşünmelisiniz. Yukarıda verdiğimiz adımları uygulayarak güvenli bir alan oluşturabilirsiniz. 

Kolay leke tutmayan ve aşınma direnci yüksek traverten taşlar kullanmak istiyorsanız, Cemar Marble iletişim bilgilerini kullanarak hemen detaylı bilgi edinebilirsiniz.
 

Benzer yazılar