Cemar Marble

İletişim Bilgileri

0236 234 10 34
info@cemarmarble.com
Hamidiye Mah. Hamidiye Sok. No: 122 Kula Manisa
Tüm yazılar

Kula Gezilecek Yerler: Yanık Ülke'yi Gezmeden Gitmeyin!

Tarih : 28.03.2024

Manisa’nın Kula ilçesi, tarihi ve doğal güzellikleri ile Türkiye’deki benzersiz destinasyonlardan sadece biri! Bu bölge, 12.000 yıl öncesine ait insan ayak izlerinin görüldüğü Katekekeumene (Yanık Yöre) ile dikkat çekiyor. 

Kula’nın antik dönemde Maionia (Menye), Mysien ve Lidya arasında stratejik bir konumda olduğu biliniyor. Ayrıca Osmanlı sivil mimarisinin estetik özelliklerini taşıyan evleriyle de ünlü. Hem tarihi hem de doğal güzellik açısından zengin olan bölgenin tarihini anlatarak başladığımız bir gezi rotası paylaştık…

Manisa Kula’nın Tarihi

Mansia’nın Kula ilçesi, Beylikler döneminde Germiyanoğulları Beyliği’ne bağlı olarak biliniyor. Bölge, 1381 yılında Germiyan Beyi Süleyman Şah’ın kızı Devlet Hatun’un Osmanlı Padişahı 1. Murat’ın oğlu Yıldırım Bayezid ile evlenmesi sonucunda ise Osmanlılar’a geçiyor. 

Germiyanoğulları’na bağlı olduğu dönemde başkent olan Kula, kültürel faaliyetlerle imar çalışmalarının da odak noktası olmuştur. 

Osmanlı hakimiyetine geçtiğinde ise önce Kütahya Sancağı, ardından da Saruhan Sancağı’na bağlanmıştır. Bölgedeki idari düzenlemelere değişse de Kula’nın tarihi ve kültürel önemi azalmamıştır. 

Günümüzde ise Kula, ziyaretçilerine tarihi bir yolculuk ve eşsiz doğal güzellikler sunuyor; Anadolu’ya ışık tutarak kültürünü keşfetme fırsatını sunuyor! 

Kula’nın Tarihi Yerlerine Yolculuk

Kula, kalesinden yanardağına kadar adeta bir açık hava müzesini andırıyor. Davala Kalesi olarak adlandırılan bölge, doğal haliyle de bir kaleyi andıran Tepe mesa yapısıdır. Romalıların dikkatini çekmesi ile üzerine Tabala Kalesi inşa edilmiştir. 

Kula’da gezebileceğiniz yerler aşağıdaki gibidir:

  • Kula Divlit Volkanik Park Alanı
  • Kuladukya (Kula Peribacaları)
  • Kula Evleri
  • Emir Kaplıcaları
  • Kibele (Attis Kabartmaları)
  • Kenan Evren Etnografya Müzesi
  • Meryem Ana Kilisesi
  • Tapduk Emre ve Yunus Emre Türbesi

Kula Divlit Volkanik Park Alanı

Ege Bölgesi’nin doğudan batıya uzanan ve en büyük tektonik çukurlarından biri olan Gediz Oluğu üzerinde yer alan Divlit Yanardağı volkanik oluşumları gezmek isteyenler için birebir. Üzerine bir iskele kurulmuş olan Divlit Volkanik Parkı, ziyarete açık. 

Kula Divlit Volkanik Park Alanı’nda yürüyüş yolu, ahşap köprüler ve bisiklet parkuru da yer alıyor. Doğal ve eşsiz bir deneyim isteyenlerin uğrak noktalarından demek mümkün. Parkı dolaşırken parazit koniler, lav tünelleri, hendekler, spatter konileri, Kula Divlit cüruf konisi ve lav akıntısını görebilirsiniz. 

Günümüzden neredeyse 2 milyon yıl önce oluşan bu bölge sizi çok eski bir dönemin keşfine çıkarıyor…

Kuladukya (Kula Peribacaları)

Kula Peribacaları Tabiat Anıtı, 1.derece Arkeolojik ve Doğal Sit alanı ilan edilen bölgelerden biridir. Olağanüstü oluşumları ile Kapadokya Peribacalarını andıran Kuladukya, yeraltındaki gizemli dünyası ve etkileyici görünümleri ile ziyaretçilerine unutulmaz bir gezi deneyimi yaşatıyor. 

Kuladukya, tıpkı Kapadokya Peribacalarındaki gibi zaman içinde su ve rüzgârın etkisiyle oluşan benzersiz kaya oluşumlarına ev sahipliği yapıyor. Özellikle fotoğraf kareleri için doğal bir arka plan sunuyor. 

Kuladukya’nın herhangi bir tesisi bulunmuyor. Bilgilendirme levhaları ve oturma yerleri mevcut olduğundan, dilediğinizce gezebilirsiniz. Girişte ise bir ücret bulunmuyor. Buradaki peri bacalarında bulunan ahşap merdivenlerden vadiye inebilirsiniz. 

Yürüyüş parkında 180 derecelik bir seyir zevki sunan teras mevcut. Gün batımında harika fotoğraflar çekilebilir.

Kula Evleri

Tarihle iç içe bir gezinti için Manisa Kula Evleri harika bir alternatif! Bu bölgedeki evler geleneksel Osmanlı sivil mimarisini yansıtması ile tarihi mirası tanıtıyor. 

Buradaki bazı evler Osmanlı dönemindeki önemli devlet adamlarına aitken, kimileri ise zengin tüccarların yaşantılarına tanıklık etmiştir. Evlerin mimari dokuları ise o dönemin sosyal ve kültürel dokusunu ziyaretçilere geçirerek zaman yolculuğu deneyimi yaşatıyor. 

Kula Evleri’nin bulunduğu sokaklarda yürümek ise Osmanlı döneminin atmosferini solumak için biçilmiş kaftan. 

Emir Kaplıcaları

Kula Emir Kaplıcaları ya da ‘’Thermai Thessos’’ veya ‘’Thessos Sıcak Kaplıcaları’’ olarak bilinen kaplıcalar, Ilıca Hamam Deresi’nin yanında bulunuyor. 

Roma döneminde oldukça önemli olan bu bölgede birçok hamam kalıntısı gözlemleniyor. Yapılan araştırmalara göre ise o dönemde bu alan hem dini hem de sağlık açısından önemli bir merkez olarak biliniyor. 

Roma hamamı kalıntılarını ise hala daha hizmete devam eden Osmanlı Hamamı’nın yanında bulabilirsiniz. 

Manisa Kula Emir Kaplıcaları, tarih ve sağlık turizmi açısından günümüzde de önemli bir yerdir. Şifalı suları ile günümüzde de birçok hastalık üzerine olumlu etkisinden yararlanılmaktadır.

Emir Kaplıcaları, Kula Şehitlioğlu Kaplıca Bölgesi 1. Ve 3. Derece arkeolojik sit alanı içerisinde bulunuyor. Tarihi bir bölge olan alanda asırlardır yararlanılan ve termomineral özellik gösteren kaynaklar mevcut. 

Kibele (Attis Kabartmaları)

Emir Kaplıcaları’nın hemen yakınında bulunan Kibele-Attis Kabartmaları, tarihe tanıklık edebileceğiniz eserlerden. 

Akpınar Mesire alanında bulunan kabartmalar, düz bir kaya üzerinde bulunur. 8x10 yüksekliğindeki kibele figürü ise kayaya oyulmuştur. 

M.Ö. 13. Yüzyılın ikinci yarısı olarak tarihlendirilen Kibele Kaya Kabartması, Anadolu yarımadasında ana tanrıça olarak bilindiğinden oldukça önemlidir.

Kenan Evren Etnografya Müzesi

Türkiye’nin 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in Manisa’nın Kula ilçesindeki doğduğu ev kamulaştırılmış ve etnografya müzesi olarak düzenlenmiştir. 

Özel müze statüsündeki Kenan Evren Etnografya Müzesi, Kula Belediye Başkanlığı sorumluluğunda bulunuyor ve ziyaretçiler de ücretsiz olarak belediye kontrolünde içeri alınıyor.

Meryem Ana Kilisesi

Kula’nın anıt kent olma niteliğine sahip olmasındaki bir diğer eseri ise restore edilmiş tek kilise olan ‘’Meryem Ana Kültür Evi’’dir. 

Tarihinin M.S. 5. Yüzyıla uzandığı düşünülen Meryem Ana Kilisesi’nin kuruluşuyla ilgili kesin bilgilere sahip olunulmasa da Osmanlı’ya kadar uzanan bir geçmişinin olduğu bilinmektedir. 

Kilisenin mimari etkilerinde Osmanlı ve Rum etkileşimini görebilirsiniz. Geleneksel Rum-Ortodoks mimari özelliklerini bünyesinde taşır. Yüksek tavanları, ince işçiliği ve zarif detaylarıyla sadece dini bir mekân değil; aynı zamanda mimari bir şaheser olarak da ön plana çıkar. 

Tabduk Emre ve Yunus Emre Türbesi

Manisa’nın mistik atmosferini solumak isterseniz, Tabduk Emre ve Yunus Emre Türbesi, tarih, kültür ve tasavvufun kucaklayıcılığını sunması ile önemli bir dini mekân olarak karşımıza çıkıyor. 

Türk halk şairi denildiğinde akıllara gelen önemli bir isim olan Yunus Emre’nin birçok yerde mezarı bulunuyor. Bu mezarlardan biri de Manisa’da Kula ile Salihli arasında kalan Emre Sultan Mahallesi’nde yer alıyor. 

Manevi atmosfer ile karşılaşacağınız bu türbe, dua edenler ve meditasyon yapmak isteyenlerin buluşma noktasıdır. Tapduk Emre ve Yunus Emre Türbesi, tarih ve kültür meraklılarının Manisa Kula’da gezilecek yerler listesine eklemesi gereken alanlardan! 

Sık Sorulan Sorular

Kula gezilecek yerlerle alakalı diğer merak edilen sorular da aşağıdaki gibidir:

Kula’da Gezilecek Yerler Arasında Popüler Tarihi Mekanlar Nelerdir?

Ege Bölgesi’nde yer alan Kula, zengin bir tarih ve kültüre sahip. Gezilecek en popüler tarihi mekanlar arasında ise Kula Evleri ilk sıradadır. Kurulduğu döneme ait yaşamın izlerini sunması ile ziyaretçileri geçmişe doğru bir yolculuk çıkarır ve Osmanlı’nın geleneksel mimarisini sunar.

Kula’nın tarihi dokusunu Aizonai Antik Kenti’nde de bulabilirsiniz. Burası özellikle Helenistik ve Roma dönemlerine ait kalıntılar barındırır. Antik tiyatro ve tapınaklar ile bölgenin tarihini soluyabilirsiniz.

Kula’da Ücretsiz Gezilecek Yerler Neresi?

Kula’nın en ünlü özelliği olan Kula Peri Bacalarını ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Bu tabiat anıtı bir açık hava müzesi gibi! Kibele-Attis Kabartmaları da giriş ücreti ödemeden gidip görebileceğiniz doğal miraslar arasında yer alıyor.

Bunun haricinde Meryem Ana Kilisesi, Kula Evleri gibi tarihi mekanları da ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Kula Gezilecek Yerler Arasında Kalabalık Gruplara Uygun Yerler Neresi?

Kula’da bir gezi grubuyla birlikte gezilebilecek pek çok nokta bulunmaktadır. Özellikle doğal tarihi mekanlar kalabalık gruplarla gezmeye uygundur. Bunlar arasında Kuladokya Kula Peri Bacaları, Divlit Yanardağı, Kula Volkanik Jeoparkı bulunmaktadır.

Benzer yazılar