Cemar Marble

İletişim Bilgileri

0236 234 10 34
info@cemarmarble.com
Hamidiye Mah. Hamidiye Sok. No: 122 Kula Manisa
Tüm yazılar

Manisa'da Çıkarılan Değerli Taşlar 

Tarih : 26.02.2024

Manisa, sadece yüzeydeki tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle değil; aynı zamanda yer altı zenginlikleriyle de ilgi çekiyor. Manisa topraklarında birbirinden değerli mineraller ve taşlar bulunuyor. 

Bu taşlar bölge ekonomisine katkı sağlamasının yanı sıra; Türkiye’nin inşaat, dekorasyon ve mücevherat gibi önde gelen sektörlerinde de önemli bir rol oynamaktadır.

Şehrin taşını toprağını oluşturan, doğal bir miras yaratan ve hem ithalat hem de ihracatta rol oynayan Manisa’da çıkarılan değerli taşlar neler, daha yakından bakalım…

Granit Pegmatit Taşı

Daha çok batı ve güneybatı bölgelerinde yaygın olarak çıkarılan Granit Pegmatit, Manisa/Gördes, Aydın, İzmir’de yoğun olarak bulunur. Çünkü bu bölgeler zengin mineral yataklarına sahip olduğundan pegmatit oluşumları için de etkili yerlerdendir. 

Madencilik endüstrisinde önemli bir kaynak olan Granit Pegmatit taşı, çeşitli endüstriyel amaçlar doğrultusunda kullanıldığı için önem taşır. 

Aynı zamanda bir volkanik magmatik kaya türü olduğu için volkanik açıdan zengin olan Manisa’da sıklıkla çıkarılır. İçinde baskın elementler ve mineraller barındıran granit pegmatit en çok tercih edilen taşlardandır.

Akuamarin Taşı

Rahatlama taşı olarak bilinen Akuamarin, mavi rengin yoğunlukta olduğu bir renk skalasına sahiptir. Bu rengiyle de deniz ve okyanus temasını akla getirir. 

Dünyada Rusya, Nijerya, Brezilya, Pakistan, Hindistan gibi ülkelerde; Türkiye’de ise Manisa akuamarin taşına ulaşılmaktadır.

Spritiüel anlamda da sıklıkla kullanılan ve fiziksel ile ruhsal problemlere iyi geldiğine inanılan akumarin taşı camsı bir parlaklığa sahip olduğundan takı olarak da tercih edilir. Kullanan kişiyi yatıştırdığı, öfkesini dindirdiği ve stresini azalttığına inanılır.

Kyanit Taşı

Doğal taşlar arasında yer alan Kyanit taşı Manisa, Demirci civarında çıkarılmaktadır. Farklı renk skalasına sahip olan bu taş, doğal olarak ise beyaz veya mavi renklerde bulunur. 

Eski dönemlerde denizcilerin ilkel bir pusula olarak kullandığı Kyanit taşı, insanın bedenine ve ruhuna faydalı olan taşlar arasında yerini alır. Özellikle de yayılan elektromanyetik alanın negatifliğini arındırarak pozitif yükler doldurmayı sağlar. 

Stres, anksiyete, öfke ve uyku sorunlarına iyi gelen bir taş olduğuna inanıldığından hem evlerde hem de bilezik, kolye olarak mücevherat alanında da sıklıkla kullanılır.

Krizopras Taşı

Değerli bir doğal taş olan Krizopras, içerisinde çok küçük miktarda nikel bulundurduğundan rengi genellikle yeşil ve tonlarıdır. Ülkemizde daha çok Manisa, Alaşehir civarında sarımsı yeşil renginde çıkarılmaktadır. 

Yeşim taşı ile benzerlik gösteren Krizopras, rengi sayesinde kalp çakrası ve sevgi temaları ile ilişkilendirilmektedir. 

Neşe, mutluluk ve iyimserliği simgelediğine inanılan Krizopras, kişide de bu duygu ve hissiyatları artırır. Hatta bu sebeple ‘’Doğal taşlar arasındaki depresan’’ olarak da adlandırılır. Çünkü stres ve depresyon gibi ruhsal problemler açısından olumlu etkiler sunmaktadır. 

Manisa'da çıkarılan doğal taşlar hakkında detaylı bilgi için Cemar Marble iletişim bilgilerini kullanmayı unutmayın!

Benzer yazılar