Cemar Marble

İletişim Bilgileri

0236 234 10 34
info@cemarmarble.com
Hamidiye Mah. Hamidiye Sok. No: 122 Kula Manisa
Tüm yazılar

Traverten Patlatma Taş Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Tarih : 15.03.2024

Taş ocaklarından çıkarılan doğal taşlar, kütleler halindeki ham yapısı ile işlenmek için fabrikalara gönderilir. Bu fabrikalarla traverten taşlara farklı uygulamalar yapılır. Bu sürecin sonunda ise farklı alanlarda farklı işlevlerde kullanılmak üzere satışa çıkarılırlar. 

Traverten taşlara da uygulanabilen patlatma taş işlemi de bu uygulamalardan biridir. 

Patlatma Taş Nedir?

Traverten taşının geçirdiği işlemler arasında patlatma da yer almaktadır. Bu işlem ham haldeki traverten taşının belirli ölçüde kesilmesi ve yüzeyinin de taşlanmasını içermektedir. 

Ayrıca renk seçenekleri ve dokusu ile iç ve dış mekanlarda özel bir alan yaratmak için patlatma taşlar idealdir. 

Patlatma Traverten Taşı Nasıl Yapılır?

Doğal taşların birçoğuna uygulanabilen bu işlem, traverten taşına uygulanabilmesi için de mermer kesme makinesi ile yapılmaktadır. İsminin patlatma taş olma sebebi ise makinenin özelliği doğrultusunda bıçakların taş yüzeyini pürüzlü bir hale getirmesinden dolayıdır. 

Bu taşların kesim ölçüsü genellikle 2x2, 3x3’tür. Bu işlem tamamen el işçiliğine dayanmaktadır. Desenlerin düzgün görünmesi titiz bir çalışmayı gerektirmektedir. 

Traverten taşının patlatma işlemine tabii tutulmasının ardından taşlar streç filmlerle kaplanarak satışa kadar zarar görmemesi için paketlenir. 

Patlatma Taşın Uygulanması

Patlatma traverten taşlarının ebatları farklılık gösterebilir. Bu ebatlar doğrultusunda patlatma traverten taşının kullanılacak alana uygulanması da değişiklik yaratabilir. Fileli bir şekilde adet olarak üretilen patlatma traverten taşını uygulamak için zeminin tamamen temiz olması gereklidir. 

Patlatma traverten taşının uygulanması da özen gerektirir. Yapıştırma harcı ile tek tek uygulanmalıdır. 

Patlatma Traverten Taşı Nerelerde Kullanılır?

Geniş renk yelpazesi ve ısı yalıtımı konusunda başarılı olan patlatma taşlar hem iç hem dış mekanda rahatlıkla kullanılabilir. Fakat özellikle görünümü sebebiyle daha çok bahçe duvarları veya dış cephe kaplamalarında tercih edilir.

İç mekanda ise özellikle şömine çevresi, duş içi, yemek odası ve salon duvar kaplamalarında da sıklıkla kullanılmaktadır. 

Restoran, otel, ofis, kapalı havuz, lobi ve resepsiyon gibi alanlarda kullanıldığında ise ortama zengin ve şık bir hava katar. 

Patlatma Taş Fiyatları Nasıl?

Traverten patlatma taş modelleri kullanılan ortamda 3 boyutlu bir derinlik hissi katmaktadır. Ayrıca estetik görünümünün yanı sıra; doğal taşın kendine has özelliği ile duvar kaplamalarında nemi ve rutubeti de engeller. 

Tasarım ve inşaat sektöründe tercih edilen patlatma traverten taşları, tasarım, ebat ve taş özelliği doğrultusunda fiyat değişikliğine uğramaktadır. En doğru fiyatlar için Cemar Marble iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz. 

Benzer yazılar