Cemar Marble

İletişim Bilgileri

0236 234 10 34
info@cemarmarble.com
Hamidiye Mah. Hamidiye Sok. No: 122 Kula Manisa
Tüm yazılar

Traverten Sızdırmazlığı Nasıl Sağlanır?

Tarih : 14.03.2024

Gözenekli bir yapıya sahip olan traverten taşı, doğru bir şekilde uygulanmadığında özellikle de banyo döşemeleri ve mutfak tezgahlarındaki sıvı ve lekeleri emebilir. 

Traverten taşa sızdırmaz özelliği kazandırmak; leke, nem ve kalıntılardan kaynaklanan hasarları önlemek için gereklidir. Yüzeyde birikerek travertenin kirlenmesine sebep olan toz ve diğer kalıntılara karşı da bariyer görevi görür.  

Traverten taşını kullanacağınız her alan için sızdırmazlık ürünü tercih ederek taşın uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca travertenin renklerinin daha göz alıcı görünmesi de mat, saten, parlak ve renk arttırıcı sızdırmazlık ürünleri ile sağlanabilir. 

Travertenin Sızdırmaz Özelliğine Sahip Olmasının Faydaları

Sızdırmazlık ürünleri traverten taşının hem işlevselliğini artırır hem de estetik görünümünü yükseltir. Traverteni uzun süreli kullanmak isteyenler için sızdırmaz ürünlerin birçok faydası bulunmaktadır.

Travertenin sızdırmaz özelliğe sahip olmasının hem taşın kendisine hem de kullanıcısına getirdiği faydalar aşağıdaki gibidir:

 • Traverten taşları da çevresel etkenlerden ve yüzeydeki kir ile kalıntılardan etkilenir. Fakat sızdırmaz ürün ile kaplanan travertende kalıcı lekeler oluşumu engellenmiş olur. Özellikle de sıvıların taşa sirayet etmesini önler. 
 • Travertenin en popüler kullanım alanları banyo ve mutfaktır. Nemli alanlar arasında yer alan bu ortamlarda sızdırmaz bir traverten taşı kullanmak, taşta çiçeklenme ve su emilimi gibi sorunları önler. 
 • Sızdırmaz yüzeye sahip olan traverten taşlarının günlük bakımı oldukça kolaydır. Sızdırmaz ürün ile kaplanan traverten, daha pürüzsüz bir yüzeye sahip olacağından kir tutma ihtimali de daha azdır. Temiz bir bez ve aşındırıcı olmayan temizlik ürünü ile traverten kolaylıkla ilk günkü parlaklığına kavuşur.
 • Sızdırmazlık işlemi traverten taşının yüzeyini güçlendiren önemli bir aşamadır. Bu da taşın yıpranma ve aşınmalara karşı direncini artırır. Özellikle de güneş ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu çizikler ve solmaları engellemeye yardımcı olur.

Traverten Sızdırmazlık İşlemi Nasıl Yapılır?

Traverten taşının kullanıldığı alanın tüm bu faydalardan yararlanabilmesi için sızdırmazlık işleminin doğru ve dikkatli yapılması gereklidir. 

Aşağıdaki adımları izleyerek travertenin yüzeyini etkili bir şekilde kapatabilirsiniz:

 • Traverteni pH seviyesi yüksek olmayan bir temizlik ürünü ve yumuşak bir fırça kullanarak temizlemelisiniz. Yüzeydeki tüm kir, pislik veya bir önceki işlemden kalan dolgu macunu kalıntılarını yok etmelisiniz. Taş yüzeyini durulayarak kurumasını beklemelisiniz.
 • Dolgu macununu tüm yüzeye kullanacağınız için öncesinde test etmenizde fayda var. Küçük bir alanda uyumluluk yakalayıp yakalamadığına bakabilirsiniz.
 • Dolgu macunu üreticinin talimatları izlenerek uygulanır. Tavsiye edilen süre ve miktara dikkat etmelisiniz. Dolgu macununu yüzeye döktükten sonra yüzeye eşit bir şekilde yaymalısınız.
 • Doğru bir işlem için dolgu macununun önerilen süre boyunca kürlenmesi gerekir. Bu aşamada alanın herhangi bir temas veya suya maruz kalmaması önemli. Kürlenmenin tamamlanmasının ardından yüzeyi tekrar bir temizlemelisiniz. 

Traverten sızdırmazlığı veya yalıtımı için yapılan işlem tek seferlik değildir. Traverten taşı kullandığınız alana bu profesyonel bakımı her daim yaptırabilirsiniz. Fakat bu yeniden işlem sıklığı; kullanılan sızdırmazlık ürünü, taşın ne kadar temasa ve neme maruz kaldığı gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir.

Travertenin korunması ve estetik görünüm ile işlevselliğinden bir şey kaybetmemesi için 1-3 yıl arasında yeniden mühürleme işlemi yaptırabilirsiniz. 

Sızdırmaz Traverten İçin Doğru Macun Seçimi

Traverten taşınız için kullanacağınız dolgu macununu seçerken gözetmeniz gereken faktörler bulunmaktadır. Taşın türünden uygulamanın özel gereksinimlerine kadar geniş bir yelpaze yer alır. 
Doğru macun seçimi için dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Dolgu Macunu Tipi
 • Travertenin İhtiyacını Belirlemek
 • Travertenin Yapısal Özelliklerini Belirlemek
 • Dolgu Macununun Kalitesi
 • Uygulama Yöntemi
 • Doğru Bakım

Traverten sızdırmazlığı uzun süreli kullanım için oldukça önemli. Kaliteli traverten taşı seçimi ve doğru macun tercihi ile traverten kullanacağınız alanda harikalar yaratabilirsiniz. Tüm bunlar için Cemar Marble iletişim bilgilerini kullanın! 

Benzer yazılar