Cemar Marble

İletişim Bilgileri

0236 234 10 34
info@cemarmarble.com
Hamidiye Mah. Hamidiye Sok. No: 122 Kula Manisa
Tüm yazılar

Traverten Taş Kesimleri 2024

Tarih : 22.03.2024

Doğal yapı malzemeleri arasında özel bir yeri bulunan traverten taşının blok kesim işlemi sırasında kesim yönü oldukça önemlidir. Bu kesim yönüne göre iki farklı görünüm elde edilmektedir.

Bu kesimler ise vein cut (suyuna kesim ya da Türk kesimi) ve cross kesim (ters suyuna ya da Amerikan kesimi) şeklinde ikiye ayrılmaktadır. 

Bu kesim türlerini daha yakından inceleyelim…

Türk Kesim (Vein Cut)

Yüzyıllardır kullanılan ve popülerliği her geçen yılda daha da artan doğal taş olan travertenin düz yani Türk kesim olarak adlandırılan şekli yaşam alanlarını keyiflendirmeye devam ediyor.

Türk kesim, bir ahşap malzemenin dokusunu anımsatan yüzey damar yapısı ile ön plana çıkmaktadır. Bu kesim şekli cilalı, honlu ve eskitme gibi farkı yüzey şekillerinde üretilebilmektedir. 

Bu taşlar standart olarak genellikle 2 veya 3 cm kalınlığında kesilmektedir. Fakat istekler doğrultusunda farklı ölçülerde de Türk kesime sahip traverten taş üretilebilmektedir. 

Klasik vein cut (Türk kesim) traverten taşlar, özellikle de banyolarda zemin ve duvar kaplaması olarak tercih edilmektedir. Dış mekanda da havuz kenarı kaplamalarında görülmektedir. 

Amerikan Kesim (Cross Cut)

Su yollu olarak bilinen Türk kesimin aksine Amerikan kesimi olan Cross cut ise damarlı yapı görünümünü minimuma indirir. Bu su yolları Türk kesiminde net olarak görülebilirken, cross cut travertenin yüzeyi genellikle düz bir görünüme sahiptir. 

Amerikan kesimi hem yurt içi hem de yurt dışında sıklıkla tercih edilen ve talebi de fazla olan ürünlerdendir. Düz görünümü sebebiyle iç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. 

Cross cut traverten taşının düz görünmesi aynı zamanda sofistike ve şık bir hava da katmaktadır. Özellikle salon, yatak odası gibi yaşam alanlarında zemin ve duvar kaplamaları şeklinde tercih edilir. 

Türk ve Amerikan kesim traverten taşlar birbirinden farklı görünüme sahip olsalar da farklı renk ve yüzeylere sahip taşlarla da kombinlenebilirler. 

Traverten Yüzey Bitişleri 

Kesimler birbirinden farklı olsa da yüzey işlemleri de daha geniş yüzey görünümü yelpazesine sahip olmak için yüzey bitiş işlemleri önem kazanır. 

Bu bitiş şekilleri sayesinde yaşam alanlarınızda modern, klasik, veya vintage temalar yaratabilirsiniz. Traverten yüzey bitişleri aşağıdaki gibidir:

  • Honlu Traverten: Yüzey silme işlemi yapılan traverten taşlara denmektedir. 
  • Eskitme Traverten: Makineler ile yüzey eskitme işlemi yapılan traverten taşlardır.
  • Patinatolu Traverten: Yüzeyi fırçalanan travertenlere denmektedir.
  • Patlatma Traverten: Daha çok dış mekan peyzajında kullanılan taşlardır. 
  • Cilalı Traverten: Kimyasal bir işlem olan cilalama işleminden geçmiş taşlara denmektedir. 

Traverten taş kesimleri arasından istediğinizi Cemar Marble iletişim bilgilerini kullanarak hemen elde edebilirsiniz! 
 

Benzer yazılar