Cemar Marble

İletişim Bilgileri

0236 234 10 34
info@cemarmarble.com
Hamidiye Mah. Hamidiye Sok. No: 122 Kula Manisa
Tüm yazılar

Traverten Zemin Kaplamaları: Doğallığın ve Estetiğin Mekanlara Katkısı

Tarih : 26.02.2024

Doğanın kendine has yapısı ile benzersiz hediyelerinden biri olan traverten, zemin kaplamalarında kullanıldığında estetik ve fonksiyonelliği de bir araya getiriyor. Traverten zemin kaplamaları sadece görsel şölen değil; aynı zamanda sağlamlık, dayanıklılık ve doğallık da sağlıyor.

Traverten, ev iç mekanlarından otel lobilerine, kafe/restoran teraslarından bahçe peyzajına kadar geniş bir kullanım alanına sahip. Bu yazıda traverten zemin kaplamalarının niçin tercih edildiğinden detaylıca bahsedeceğiz…

Neden Traverten Zemin Kaplaması?

Traverten zemin kaplamaları, mekanlara estetik dokunuş katan eşsiz yapısıyla bilinirken, dayanıklılığı sebebiyle de ağırlığın yüklendiği zeminlerde sıklıkla tercih ediliyor. 
İnşaat ve tasarım dünyasında popüler bir yapı malzemesi olan traverten doğal taşın sunduğu benzersiz görsellik ve işlevsellik, kullanıldığı alanı ön plana çıkarıyor. 

Traverten Zemin Kaplamalarının Yararları

Enerji tasarrufundan sağlamlığa kadar geniş bir yelpazede yarar sağlayan traverten zemin kaplamalarının sunduğu pratik avantajlar mevcut. 

Görünümde Doğal Cazibe

Traverten zemin kaplamaları, Cemar Marble traverten taşlarının kendiliğinden sahip olduğu renk tonları ve desen geçişleri ile mekanlara doğallık kazandırır. Bu özelliği ile kullanıldığı alanın estetik değerini yükseltir. Sıcak ve davetkar bir atmosfer oluşturmak konusunda birebirdir!

Dayanıklılık ve Uzun Ömür

Dayanıklılığı ile bilinen traverten taşları, yoğun kullanım alanlarında ve ağırlığın yüklendiği dış mekân zeminlerinde uygun bir kaplama alternatifi sunar. 
Traverten taştan yapılma zeminler, uzun yıllar boyunca ilk günkü görünümünü korurken minimum deforme olma özelliği ile sağlamlığını da devam ettirir. 

Isı Yalıtımı ve Konfor

Traverten, kendi doğal yapısal özelliği olarak ısı yalıtımı sağlayan bir taş olarak bilinir. Bu özelliği ile zeminde sıcaklık düzenler. Bu sebeple de özellikle banyo zeminlerinde ve dış mekân bahçe yollarında sıklıkla kullanılır.

Traverten taşın kullanıldığı mekânda konfor seviyesinin artmasıyla birlikte aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlanmış olur.

Kullanım Alanları

İç ve dış mekanlarda kullanım için favori yapı malzemesi olan traverten, geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Cemar Marble traverten taşları ise farklı görünüm fakat aynı sağlamlık özelliği gösterir. Böylece dilediğiniz alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Traverten zemin kaplaması yapılabilecek yerler aşağıdaki gibidir:

  • Ev İçi Mekanlar: Oturma odası, yatak odası, mutfak ve özellikle de banyolar için şık ve sürdürülebilir bir seçenektir.,
  • Dış Mekanlar: Havuz kenarları, bahçe yollar ev teraslar için estetik bir çözüm sunarken, dış atmosfer için de doğallığıyla uyum sağlar. 
  • Otel ve Restoranlar: Otellere zarafet katmak için kullanılan traverten zemin kaplamaları; lobi alanları, otel odaları ve restoran zeminlerde lüks bir hava ortaya koyar.

Traverten Zemin Kaplamalarının Temizlik ve Bakımı

Traverten zemin kaplamalarının bakımı birçok yapı malzemesine göre çok daha basittir. Düzenli süpürme ve hafif nemli bir bez ile yumuşak hareketlerle silme işlemleri yapıldığında travertenin özgün görünümü korunur.

İç veya dış mekânda traverten taşı kullanılması halinde agresif ve asitli temizlik malzemelerinden kaçınılması gerekir. Yılda bir kez profesyonel bakım yaptırıldığında uzun yıllar boyunca traverten zemin kaplamasını kullanabilirsiniz. 

Cemar Marble traverten taşları tercihi ile yapacağınız zemin kaplamaları estetik anlamda daha zengin ve daha sağlam bir kullanım alanı yaratır. Mekanınızın karakterini güçlendirmek istiyorsanız, hemen Cemar Marble iletişim bilgilerini kullanın ve bilgi alın! 

Benzer yazılar