Cemar Marble

İletişim Bilgileri

0236 234 10 34
info@cemarmarble.com
Hamidiye Mah. Hamidiye Sok. No: 122 Kula Manisa
Tüm yazılar

Mermer Boyanır Mı? Nasıl Boyanır? Aşamaları Nelerdir?

Tarih : 24.05.2024

Evinde değişiklik yapmak isteyen kişiler ilk olarak bir yeri boyamakla işe başlamaktadır. İlk olarak duvar boyamak ile başlayan kişilerin tercih ettiği ikinci yer mermer yüzeylerdir. Peki, mermer boyanır mı?

Bu yazımızda sizlere mermerin nasıl boyandığı ile ilgili merak edilen tüm bilgileri vereceğiz. Haydi gelin hep beraber mermer nasıl boyanır bir bakalım.

Mermer Boyanır Mı?

Mermer; multisurface su bazlı, akrilik boyalarla boyanabilmektedir. Mermer, kaygan ve pürüzsüz bir zemin olmasından dolayı yüzeyine boya yapılmadan önce astar ya da zımpara uygulaması yapılması önerilmektedir.

Mermer Nasıl Boyanır?

Evini veya odasını yeniden dekore etmek isten kişilerin ilk aklına gelen mermer yüzeyleri boyamaktır. Her ne kadar mermer, boyanabilir bir malzeme olsa da mermeri boyamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Peki, mermeri boyamadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Mermeri Boyamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mermer nasıl boyanır?Mermer hassas bir malzeme olduğundan mermer boyanır mı diye pek çok kişinin aklında soru işareti oluşmaktadır. Mermer boyanabilmektedir. Fakat oldukça hassas bir malzeme olduğu için boyamaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken noktalar genel olarak şu şekildedir:

 • Boya Seçimi: Mermerinizi boyarken kullanacağınız boyayı seçerken mermerinizin konumu, neme maruz kalma oranı gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Astar Kullanımı: Boyanın daha iyi yapışması için boya yapılacak yüzeye boya yapmadan önce astar kullanılması önerilmektedir.
 • Yüzey Kaplaması ve Gözeneklilik: Mermerin yüzey kaplaması ve gözenekliliği, boyanın etkisini ve yüzeye yapışmasını etkileyebilmektedir.

Mermer Boyama Aşamaları Nelerdir?

Mermer boyanır mı sorusuna “evet” cevabını aldıktan sonra şimdi de sıra geldi mermeri nasıl boyayacağımız konusuna. Mermer boyama aşamaları genel olarak şu şekildedir:

 • Mermer yüzeyi boyamadan önce yüzeyin tamamen temiz olması gerekmektedir. Etkili bir yağ çözücü ile bu kısmı kolaylıkla halledebilirsiniz.
 • Mermer yüzeyinde küçük çatlaklar varsa mutlaka zımpara yapılması önerilmektedir. Zımpara yaparak boyanın daha pürüzsüz ve eşit bir şekilde yüzeye dağılmasını sağlamaktadır.
 • Yüzeyi ne kadar iyi hazırlarsanız boyanızın kalıcılığı da bir o kadar olacaktır.
 • Yüzeyi temizledikten sonra boyama işlemine başlamadan önce genel olarak astar kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu boyanın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Mermer yüzeyini hazırladıktan ve yüzeye uygun boya seçimi yaptıktan sonra boyayı uygulamaya başlayabilirsiniz.
 • Boyayı yüzeye uyguladıktan sonra birkaç saat boyanın kuruması için beklemeniz gerekecektir.

Sprey Boya ile Mermer Boyama Nasıl Yapılır?

Sprey boya ile mermer boyamaMermeri sprey boya ile boyamak istiyorsanız izlemeniz gereken adımlar şu şekilde olacaktır:

 • Mermer yüzeyi sprey boya ile boyamadan önce yüzeyi iyice temizleyin.
 • Temizledikten sonra mermer yüzeye bir kat sprey astar uygulayın.
 • Astarın kuruması için yarım saat bekleyin.
 • Astar kuruduktan sonra artık boyama işlemine başlayabilirsiniz.
 • Yarım saat aralıklarla 2-3 kat sprey boya uygulaması yapabilirsiniz.
 • Sprey boyayı iç mekânda kullanmamaya özen gösterin. Kokusu keskin olduğu için sizi rahatsız edebilir.
 • Boya kuruduktan sonra boyanın üzerine sprey vernik kullanın.

Mermer Boyamak İçin Boya Nerden Alabilirim?

Mermer boyanır mı diye merak edip araştıran kişilerin merak ettiği bir diğer konu da mermeri boyamak için boyanın nereden alınacağı konusudur.

Mermer boyamak için gerekli malzemeleri pek çok yerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Özellikle internet üzerinden boya satışı yapan pek çok e-ticaret platformu (n11, Koçtaş, Bianca, Trendyol vb.) bulunmaktadır.

E-ticaret platformlarının yanı sıra pek çok yapı marketten de mermer boyalarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer yazılar