Cemar Marble

İletişim Bilgileri

0236 234 10 34
info@cemarmarble.com
Hamidiye Mah. Hamidiye Sok. No: 122 Kula Manisa
Tüm yazılar

Mermer Nasıl Kesilir? İşlemler ve Önlemler!

Tarih : 15.05.2024

Mermer, estetik görüntüsü ve dayanıklılığı ile bilinen doğal taşlardan bir tanesidir. Genel olarak mutfakta ve süs eşyası yapımında kullanılan mermerin evde nasıl kesileceği merak konusu olmuştur.

Bu yazımızda sizlere “Mermer nasıl kesilir, mermer kesilmeden önce alınması gereken önlemler nelerdir?” gibi konular hakkında bilgilendirme yapacağız.

Haydi gelin hep birlikte mermerin nasıl kesildiğine bir bakalım.

Mermer Nasıl Kesilir?

Mermer, dayanıklılığı ve güzelliği ile bilinen doğal bir taştır. Mutfak tezgâhları, şömineler ve lavabolar gibi pek çok eşyanın yapımında kullanılmaktadır.

Mermer kesimi özellikle mutfağında ankastre fırın kullanmak isteyenler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır.

Mermeri kesmek için tercih edeceğiniz testere oldukça önemlidir. Profesyonel bir testere tercih etmek sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Mermeri keserken testereyi mermere 90 derecelik açıyla tutmak gerekmektedir. Kesim işlemi için Artarda ve sürekli kesim yapmak gerekebilir. Bu da testerenin fazla ısınmasına neden olur.

Testerenin ısınması mermerin kesimini zorlaştıracağı için testere ısınmaya başladığında mola verip soğumasını beklemeniz gerekecektir.

Kesim esnasında koruyucu ekipman giymeyi de ihmal etmemek gerekmektedir.

Evde Mermer Nasıl Kesilir?

Pek çok kişi evde mermer nasıl kesilir diye merak edip araştırmaktadır. Evde mermer kesmek isteyen kişilerin doğru ekipmana sahip olması gerekmektedir.

Evde mermer kesebilmek için gerekli malzemeler şu şekildedir:

  • Elmas diskli bir testere,
  • Su pompası / damlama kiti
  • Cetvel veya marangoz kalemi
  • İş güvenliği gözlüğü
  • Eldiven.

Keseceğiniz mermerin üzerinde kesme çizgisini cetvel veya marangoz kalemi kullanarak işaretleyin. Ardından elmas diskli testereyi açın.

Su pompası veya damlama kiti ile testereyi sulayın. Testereyi kesme çizgisinin üzerine yerleştirin ve hafifçe bastırın.

Testereyi düz bir çizgide ileri geri hareket ettirerek mermeri kesmeye başlayın. Mermeri kesme işlemi esnasında mermerin ısınmaması için sulama işlemini sürekli olarak yapın.

Kesme işlemini tamamladıktan sonra, mermeri düzgün bir şekilde kestiğinizden emin olun. Pürüzlü kalan kenarları zımpara ile düzelterek daha estetik bir görünüm elde edebilirsiniz.

Mermer Kesiminde Alınacak Önlemler Nelerdir?

Mermer kesimi önemli bir iştir ve profesyonel ekipmanlar kullanarak yapılmalıdır. Mermer kesimi yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

  • Mermer, sert bir taş olduğu için kesilmesi için özel ekipman gerekmektedir. Bu yüzden, mermer kesmeye başlamadan önce gerekli güvenlik önlemlerini almış olmanız gerekmektedir.
  • Mermer kesmek, deneyim gerektiren bir iş olduğu için eğer ilk kez bu işlemi yapacaksanız mutlaka profesyonel birinden yardım almalısınız.
  • Mermer kesme esnasında mermerden kopan parçaların uçuşmasına karşı korunmak için gözlük ve eldiven taktığınız.
  • Mermeri keserken testereyi 90 derecelik bir açıyla tutmanız hem mermerin kesimini kolaylaştıracak hem de daha düzgün kesilmesini sağlayacktır.
  • Mermeri testere ile keserken aşırı derecede ısınma meydana gelirse bir süre mola verin.
Benzer yazılar