Cemar Marble

İletişim Bilgileri

0236 234 10 34
info@cemarmarble.com
Hamidiye Mah. Hamidiye Sok. No: 122 Kula Manisa
Tüm yazılar

Traverten ile Mermer Arasındaki Fark

Tarih : 26.02.2024

Doğal taşlar, estetik ve dayanıklılığı bir arada arayanlar için önemli bir tercih sunar. Traverten ve mermer ise bu kategoride kendilerine özgü özellikleriyle ön plana çıkar.

Mermerin klasik ve sofistike zarafeti ile kıyaslandığında, traverten çeşitli renk tonları ve doğal desenleri ile mekanlara eşsiz bir atmosfer katmaktadır.

Cemar Marble üretimi olan traverten ve mermerler ise benzersiz damar desenleri ve tonları ile kullanıldıkları ortama zarafet katmak konusunda öncü bir rol oynar.

Doğal Taş Dünyasında Bir Karşılaştırma

İnşaat sektörü ve tasarım dünyasında popüler kullanıma sahip olan traverten ve mermerlerin karşılaştırılması, kullanım alanlarına dair önemli bilgiler sunar. Bu bilgiler ise projeler için doğru malzeme seçimini etkileyen kritik unsurları içerir.

Mermer, klasik bir tercih olarak sofistike perspektifinden karşımıza çıkar. Doğal beyaz ve gri tonlarına sahip damarlı desenli mermerler, iç mekanlardaki ferahlığın ve aynı zamanda lüksün de simgesidir.

Traverten taşları ise geçişli ve zengin renk tonları ile farklı bir estetik sunar. Mekanlara sıcaklık katan traverten, özellikle de dış mekanlarda göz alıcı bir tercih haline gelir.

Mermer dokusu itibari ile daha pürüzsüzdür ve görünümü de bu yöndedir. Daha çok satenli honlu ya da çok cilalı yüzey bitiş şekli ile üretilirler. Cemar Marble mermerleri de kaliteli ve parlak görünümleri ile üstün nitelikli ürünler vadeder.

Doğal ve kendine has oluşum sürecine sahip traverten taşlar gözenekli bir yapıya sahiptir. Dokulu görünümleri ve renk yelpazesi ise hem iç hem de dış mekanlara farklı bir hava katar.

Yumuşak ve emici olan traverten taşlar dış cephe döşemeleri, bahçe yer döşemeleri ve havuz kenarları gibi dış mekanlarda daha çok tercih edilir.

Yaygın kanının aksine traverten taşlar da sağlamlıkları ile bilinir. Fakat oluşum yapıları baz alındığında mermere kıyasla daha yumuşak olduklarını söylemek mümkün.

Estetikten Ekonomiye: Mermer mi, Traverten Mi?

Estetik kaygılar kadar ekonomik faktörler de doğal taş seçiminde önemli bir rol oynar. Mermer ve travertenler ise kullanım amaçlarının dışında bütçe yönünden de ön plana çıkar.

Mermer, her daim klasik olan zarif yapısı ve sunduğu lüks atmosfer ile özellikle de iç mekanlarda tezgâh üstleri ve zemin kaplamaları için tercih edilir. Beyaz ve gri tonlarının ağırlığı bulunur. Fakat mermerin tüm bu estetik çekiciliğine rağmen, yüksek bir maliyeti de vardır.

Traverten taş seçimi ise hem tasarım odaklı görünüm hem de ekonomi arasında mükemmel bir denge sunar. Altın sarısı, kahve ve gri tonlarındaki geniş renk yelpazesi ise doğallık arayanlar için idealdir. Ekonomik fiyatları ile bütçe dostu projeler gerçekleştirmek mümkün hale gelir.

Her iki taş türünün de dayanıklılık konusunda yüksek bir avantaj gösterir. Ancak kullanım alanları ve maliyetleri göz önüne alındığında, travertenin geniş bir uygulama yelpazesinin olmasına karşın bir de ekonomik çözüm sunması daha büyük önemdedir.

Cemar Marble Traverten ve Mermerleri ise hem iç hem dış mekânda kullanabileceğiniz, görsel çekiciliği fazla olan ürünler sunar. Cemar Marble Traverten ve Mermerleri kişiye özel bütçelendirme seçenekleri ile alıcı dostu çözümleri de bünyesinde barındırır.

Pratik Kullanım ve Bakım: Mermer ve Travertenin Günlük Hayattaki Performansı Nasıl?

Doğal taşlar arasında uzun vadeli performansları ile kritik bir önemde olan mermer ve travertenlerin görsel albenisi dışında, günlük hayatta nasıl performans gösterdikleri de dikkat çeker.

Mermer ve travertenlerin görsel albenisi dışında, günlük hayatta nasıl bir performans gösterdikleri de dikkat çeker. Doğal taşlar arasında uzun vadeli performansları ile bilinirler.

Mermerin Zarif ve Hassas Yapısı

Mermer, iç mekanlarda dayanıklı yapısı ile zengin bir görünüm sunsa da mermerin yüzeyi çizilme ve lekelere karşı hassasiyete sahiptir. Bu nedenle de mutfak tezgâhları gibi yoğun kullanıma maruz kalınan alanlarda düzenli bakım, temizlik ve dikkat gerektirir.

Cemar Marble Mermerleri maviden beyaza çalan renk skalasına sahip görünümlerinin yanı sıra; kalıcı leke tutmaması ve bakım kolaylığıyla da hassasiyeti en aza indirir.

Travertenin Güçlü ve Dayanıklı Performansı

Mermere kıyasla biraz daha kırılgan yapıya sahip olsa da travertenin güçlü yapısı da kullanım performansı açısından ön plandadır.

Özellikle dış mekanlarda ve zemin kaplamalarında tercih edilen traverten taşlar, darbelere ve aşınmalara karşı dirençli bir yapı gösterir.

Traverten taşlar, düzenli bakım ve suya karşı özel koruyucularla beslendiklerinde uzun ömürlü bir performans sunar. Asidik maddelere karşı mermerden daha dirençlidir.

Cemar Marble Traverten Taşları bakımından da premium ürünler sunar. Bakım kolaylığının yanı sıra; kalıcı leke tutmayan özelliği ve her zaman hijyenik olması da büyük bir artıdır.

Her iki taş türü için de düzenli bakım ve temizlik büyük önemdedir. Temizlik malzemelerini seçerken nötr pH değerinde sabit ürünlerin kullanımı taşlara zarar gelmemesi adına önerilir.

Estetik tercihler ve kullanım alanına bağlı olarak, her iki durumda da Cemar Marble Traverten Taş ve Mermerleri etkileyici sonuçlar ortaya koyar.

Benzer yazılar