Cemar Marble

İletişim Bilgileri

0236 234 10 34
info@cemarmarble.com
Hamidiye Mah. Hamidiye Sok. No: 122 Kula Manisa
Tüm yazılar

Traverten Taş Kaplama Nedir? Ne İçin Kullanılır? Nasıl Yapılır?

Tarih : 27.02.2024

Karbondioksit bakımından zengin olan, gözenekli ve desenli yapıya sahip doğal taşlara traverten denir. Kireçtaşı ailesinde bulunan travertenin en büyük özelliği ise duvar, zemin ve diğer yüzey alanlarında bir yapı malzemesi olarak kullanılmasıdır.

Traverten Kaplama Ne Demek?

Traverten kaplama, yapıların veya iç ve dış yüzeylerin traverten taşı ile döşenmesi işlemini kapsamaktadır. Traverten taş kaplama uygulaması hem taşın estetik görünümünü kaybetmemesini hem de dayanıklı bir yüzey alanı oluşturmayı sağlar. 

İnşaat sektörü ve tasarım dünyasında sıklıkla tercih edilen traverten taş kaplaması, özellikle iç ve dış mekanlar için dekoratif bir çözüm sunar. 

Traverten Kaplama Dayanıklı Mı?

Traverten doğal taş kaplama nedir sorusunu cevapladıktan sonra yapısal olarak sağlamlık kazandırıp kazandırmadığı da merak konusudur. 

Doğal taş malzemesi olan traverten, granit veya mermer taş türüne göre biraz daha dayanıksız olsa da yapısal olarak sağlam bir taştır. Fakat traverten taşının nasıl işlendiği, nerede kullanıldığı ve hangi yöntemle uygulandığına bağlı olarak farklı dayanıklılık dereceleri ortaya çıkar. 

Traverten taşı, uzun ömürlü kullanım özelliği olan doğal taşlar arasında yer aldığından aşınma, leke tutma, çatlama gibi olumsuz çevresel faktörlere karşı direnç gösterir. Fakat doğru ve düzenli bakım ile koruma önlemi alınarak ilk günkü gibi sağlam ve temiz kalması sağlanılabilir. 

Traverten Kaplama Nasıl Yapılır?

Traverten taş kaplama yapmak için öncelikli olarak kaplama yapılacak alanın seçilmesi gereklidir. Bu kaplama sayesinde özgün bir dekorasyon olarak karşımıza çıkar. 

Traverten kaplama nasıl yapılır sorusu ise aşağıdaki adımları kapsamaktadır:

 • Kaplanacak alanın seçilmesinin ardından yüzeyin tamamen temizlenmesi ve düzgün olması gerekir. Böylelikle alanın kaplaması doğru bir şekilde yapılır.
 • Kullanılacak traverten taşının seçimi yapılmalıdır. İstenilen renk ve desene sahip traverten taş kalıbı, uygulanacak yüzeye uygun şekilde kesilmelidir. 
 • Traverten taşının yüzeye yapıştırılması özel bir yapıştırıcı malzeme ile sağlanır. İşlem yapılacak alanın yüzeyine yapıştırıcı uygulanmasının ardından traverten taşları düzgünce yerleştirilir. 
 • Eğer traverten taşlar arasında boşluklar mevcut ise derz dolgusu kullanılır. Böylelikle kaplamanın daha sağlam olması ve taşların kendini yüzeyden atmaması sağlanır. 
 • Traverten taşlarının yerleştirilmesinin ardından yüzey iyice temizlenir ve koruyucu bir katman uygulanır. Bu cila ile birlikte hem parlaklık sağlanır hem de traverten kaplama daha uzun ömürlü olur. 

Traverten Dış Cephe Kaplama

Bir binanın dış yüzey alanlarının doğal traverten yapı malzemesi ile kaplanması işlemine dış cephe kaplaması adı verilir. 

Kendine has oluşumunun getirdiği gözenekli yapısı sayesinde dış etkenlere karşı dayanıklılık sağlar ve dış cephede de estetik bir görünüm ortaya koyar. 

Tek başına bir ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılmasa da gerekli diğer işlemelerle birlikte traverten dış cephe kaplaması da ısı yalıtımına katkı sağlar. 

Traverten Zemin Kaplama

İç ve dış yer döşemeleri için traverten taş kaplama tercih edilebilir. Şık bir görünüm sağlamasının yanı sıra; özellikle iç mekanda kullanıldığında zeminde sıcak bir atmosfer yaratması ile bilinir. Doğal traverten taşının kendine has yapısı ile kullanıldığı alana karakter ve zarafet katar. 

Aynı zamanda bahçelerin yer döşemesi ve havuz kenarları için de kullanılır. Bunun sebebi de özellikle bahçe peyzajına doğal bir görünüm sağlamasıdır. 

Traverten Duvar Kaplama

Traverten taş kaplaması iç mekanlara farklı bir ambiyans kazandırır. Sessiz lüksün en önemli temsilcilerinden olan traverten taş duvar kaplaması özellikle de şömine bulunan evlerde, şöminenin yer aldığı duvara yaptırılır. 

Yaşam alanı ve mutfak gibi diğer odalarda da traverten taş rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle banyo duvar ve zemin döşemeleri için traverten taşın ısı yalıtımı desteğinden ve nemli ortama karşı dirençli olmasından yararlanılır. 

Traverten Taş Kaplamasının Faydaları

Doğal yapı malzemeleri arasında en çok tercih edilen traverten taşının bir dizi avantajı bulunmaktadır.
Traverten taşlarının kullanıldığı alana sağladığı faydalar aşağıdaki gibidir:

 • Doğal oluşumu sırasında ortaya çıkan renk ve desenler zengin bir görünüm sunar.
 • Çeşitli renk skalasına sahip olan traverten taşların arasından alanın tarzını yansıtacak bir seçim yapılabilir.
 • Çevresel faktörlere, aşınmaya, leke oluşumuna karşı dayanıklılık gösteren traverten taş kaplamaları uzun ömürlü olarak kullanılabilir.
 • Ses ve ısı yalıtımı konusunda büyük bir destekleyici olan traverten taş kaplamaları ile daha sakin ve ısı dengesi korunan ortamlara sahip olunabilir. 
 • Kolay bakım gerektirmesi sebebiyle meşakkatli bir temizlik sürecine ihtiyaç duyulmaz.
 • Doğal bir malzeme olması, sürdürülebilir olmasına da katkı sağlar. Bina veya yaşam alanları için çevre dostu bir kaplama seçeneği sunar. 

Siz de konforu yüksek, leke tutmaya karşı dirençli ve fiyat performans dengesini iyi sunan bir traverten taş kaplaması yapmak istiyorsanız, Cemar Marble iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz. 

Benzer yazılar