Cemar Marble

İletişim Bilgileri

0236 234 10 34
info@cemarmarble.com
Hamidiye Mah. Hamidiye Sok. No: 122 Kula Manisa
Tüm yazılar

Traverten Taşları İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Tarih : 26.02.2024


Doğal güzelliği ve dayanıklılığı ile yapı malzemeleri arasında popülaritesi olan traverten taşını tercih edecek olanların aklında pek çok soru olabilir.

Bu yazıda en sık karşılaştığımız soruları cevaplayarak inşaat veya tasarım dünyasında traverten taşını kullanmak isteyenler için temel bilgilere yer vereceğiz.

Traverten Taşları Nedir?

Traverten taşının doğal oluşumu, kireçtaşı çökeltilerinin birikmesinden kaynaklanmaktadır. Çoğunlukla çıkarıldığı yerler sıcak su kaynakları yakını veya mağaralardır. Gözenekli yapısı ve renk geçişleri ile dikkat çekerek genellikle dekoratif amaçlar doğrultusunda kullanılır.

Traverten Taşları Hangi Renklerde Bulunur?

Traverten taşları yoğun olarak beyaz, bej, krem, kahverengi ve gri tonlarına sahiptir. Doğal renk oluşumu sebebiyle farklı renklerle yüzeyde bir geçiş oluşturur. Bu durum ise taşa bir desen kazandırır. Traverten taşlarının renkleri çıkarıldığı yer ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Traverten Taşları Nerelerde Kullanılır?

Cemar Marble traverten taşları, kalitesi ve performansı sayesinde hem iç hem de dış mekanda kullanılabilir. Cephe kaplamaları, zemin döşemeleri, havuz kenarları, merdivenler, şömineler, peyzaj dekorlar gibi birçok alanda kullanılabilir.

Traverten Taşlarının Bakımı Nasıl Yapılır?

Traverten taşlarının bakımı, düzenli temizlikten geçmektedir. İlk günkü halini koruyabilmesi açısından ise senede bir profesyonel bakım yaptırmak gerekir. Özel taş koruyucular ve cilalar ile traverten taşının ömrünü uzatabilirsiniz. 

Asit seviyesi yüksek olmayan temizleyiciler ve yumuşak temizleme hareketleri ile günlük bakım kolaylıkla sağlanabilir. 

Traverten Taşları Neden Gözenekli?

Doğal oluşum sırasında gaz kabarcıkları basınç altında kalıp sıkışır ve bu da traverten taşında gözenekli bir yapı ortaya çıkarır. Traverten taşının doğal büyüleyiciliği de bundan kaynaklanmaktadır. Gözenekli yapı modern ve farklı bir ambiyans kattığı için taşın estetik görünümüne katkı sağlar.

Traverten Taşlarının Avantajları Nelerdir?

Traverten taşları doğal görünüme sahiptir. Dayanıklı ve ısıyı yansıtma özelliği olduğu için iç dış mekan fark etmeksizin kullanılabilir. Sürdürülebilir ve çevre dostu bir doğal malzeme olduğu için kolaylıkla geri dönüştürülebilir.

Traverten Taşlarının Dezavantajları Nelerdir?

Doğal güzellik sağlayan gözenekli yapı aynı zamanda emici özelliğe de sahiptir. Bu durum leke ve aşınmalara karşı daha hassas olmalarına neden olabilir. Fakat düzenli bakım ile bir problem haline gelmeden rahatlıkla kullanılabilir.

Traverten Taşları Hangi İklimlerde Tercih Edilir?

Traverten taşları, özellikle de dış mekanda kullanılacaksa daha çok ılıman iklim tercih edilir. Fakat uygun şekilde korunması ve bakılması halinde sıcak veya soğuk iklimlerde de kullanılabilir.

Traverten Taşlarının Fiyatları Nasıl?

Traverten taşlarının fiyatı, taş kalitesi, boyutu, rengi, gördüğü işlemler gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fakat diğer doğal yapı malzemelerine göre fiyatlarının bir tık daha uygun olduğunu söylemek mümkün. 

Eğer nadir buluna renkleri ya da özel işlemleri tercih ederseniz, fiyatlar da artışa geçebilir. 

Traverten Taşları Nerelerde Üretilir?

Traverten taşı kullanmanız için dünyanın bir ucundan tedarik etmenize hiç gerek yok. Çünkü traverten taşı üretiminde Türkiye epey çeşitli. Aynı zamanda İtalya, İran, Meksika, ABD ve Çin gibi diğer ülkeler de önemli traverten taşı üreticisi ve tedarikçilerindendir. 

İnşaat veya mekan tasarımı için traverten kullanmak istiyor fakat aklınızdaki sorulara tam olarak cevap alamıyorsanız, Cemar Marble iletişim bilgilerini kullanarak hemen ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Benzer yazılar