Cemar Marble

İletişim Bilgileri

0236 234 10 34
info@cemarmarble.com
Hamidiye Mah. Hamidiye Sok. No: 122 Kula Manisa
Tüm yazılar

Traverten Taş Fiyatları: Traverten Mi Daha Pahalı Mermer Mi?

Tarih : 5.04.2024

Doğanın zarafetini iç ve dış mekanlara taşıyan traverten taşı hem estetik hem de dayanıklılığıyla inşaat sektörünün ve mekân tasarımlarının dikkatlerini çekiyor. 

Traverten taşlarının benzersiz özellikleri fiyatlandırma dinamiklerini de etkiliyor. Travertenin şıklığı ve zarifliğini uygun bir maliyete elde edebileceğinizi keşfedebilirsiniz. 

Traverten Taş Fiyatları Nasıl?

Traverten taş fiyatları bir dizi değişken faktöre bağlı olarak farklılık gösteriyor. Genel olarak bakıldığında ise işlenmemiş traverten taşları daha ekonomik bir seçenek sunuyor.

Yüksek kaliteli, özel tasarımlı ve işlenmiş travertenlerde ise maliyet daha yüksek oluyor. 

Piyasasının değişken olduğu traverten taşları için genel bir fiyat aralığı şu şekildedir:

Metrekare başına 65 TL’den başlayan traverten taşları 1.000 TL ve üzerine kadar çıkabilmektedir. 

Traverten Taş Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Traverten taş fiyatları için genel bir fiyat vermek oldukça zor. Fiyatların değişiklik gösterdiği birçok etken bulunuyor. Traverten taş çeşitleri ise fiyat yelpazesini etkileyen önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. 

Traverten taş fiyatlarının değişmesinde etkili olan faktörler aşağıdaki gibidir:

  • Taşın Türü
  • Taşın Kalitesi
  • Taşın Rengi
  • Taşın İşleme Yöntemi
  • Pazar Talebi

Bu faktörleri bilmek alıcıların doğru bir bütçe planı yapmalarına yardımcı olmaktadır. Detaylıca inceleyelim…

Kalite ve Tür

Traverten taşları çıkarıldığı yerlere göre farklı kalite seviyelerine sahip olabilir. Bu kalite seviyeleri ise fiyatları doğrudan etkiliyor. 

Örneğin; birinci sınıf olarak adlandırılan traverten taşlar, ikinci sınıf taşlara göre daha yüksek maliyetli olabilir. 

Renk ve Desen

Traverten taşının renkleri ve desenleri oldukça çeşitlidir. Her biri birbirinden eşsiz olan taşlar estetik tercihlere bağlı olarak satın alma davranışını da etkilemektedir.

Nadir bulunan renkler veya özel desenler ise daha yüksek bütçe gerektirebilir. 

İşleme Yöntemi

Traverten taşları doğal hallerinde sunulabildiği gibi çeşitli işleme yöntemlerinden geçtikten sonra da alıcıların karşısına çıkabilmektedir. 

Traverten taş kesimleri ile cilalı, honlanmış veya çekiçlenmiş gibi farklı işleme seçeneklerinden geçen traverten taşlarının metrekare fiyatlarında değişiklik yaşanmaktadır.

Menşe Ülke ve Coğrafi Konum

Traverten taşları dünyanın farklı yerinde çıkarılmaktadır. Menşe ülke ise taşın fiyatını belirleyen bir diğer önemli faktörlerden biridir. 

Taşın çıkarıldığı yer ile projenin coğrafi konumu arasındaki nakliye maliyetleri de fiyatlar üzerinde etkilidir. Burada devreye lojistik masrafları girdiğinden alıcının hesap etmesi gereken önemli bir konudur. 

Pazar Talebi ve Arz Durumu

Arz talep dengesi, traverten taşı fiyatları için en dinamik ve değişken faktörlerden biridir. Yoğun talep ve sınırlı arz traverten taşın fiyatlarını artırabilir. 

Bu faktörlerin bilincinde olmak Cemar Marble ürünleri arasından yapacağınız seçimin de en doğru tercih olmasını sağlar. 

Traverten Taş Nedir?

Traverten taşı, doğadan bize gelen şık bir yapı malzemesi olarak geçmektedir. Genellikle dekoratif ve mimari uygulamalarda kullanılmasıyla bilinmektedir. 

Kullanıldığı ortamı zenginleştiren bu taş kireç taşlarının bir alt türüdür ve genellikle kahverengi, sarı, gri ve beyaz tonlarında bulunur. 

Travertenler mağaralarda veya doğal kaynaklarda oluşan minerallerin birikimi ve tortuların sıkışması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Gözenekli yapıya sahip olan traverten taşı, su emme özelliğini artırır ve anti-kayma özelliğine sahiptir. Havuz kenarlarında kullanılmasının en temel nedeni de budur. Islak zeminlerde güvenli bir yüzey sağlar.

Traverten taşının en önemli özelliklerinden biri ise işlenebilir olmasıdır. Traverten; cilalanabilir, honlanabilir veya çekiçlenmiş bir yüzeye sahip olabilir. Böylelikle kişisel zevklere göre çok çeşitli tercihler sunar. 

Doğal ve sürdürülebilir bir malzeme olan traverten taşı çevre dostu olarak da bilinmektedir bu sebeple de bu projeler için popülerdir.

Tarih boyunca mimarlık dünyasında kendine sağlam bir yer edinen traverten taşının kendisi de yaygın inanışın aksine oldukça dayanıklı bir taştır. 

 

Traverten Mi Daha Pahalı Mermer Mi?


Hem traverten hem de mermer doğal taşlar arasında en popüler yapı malzemelerindendir. Bu taşlar inşaat sektörü ve dekorasyon alanında sıklıkla kullanıldığı için fiyatları da en çok araştırılanlar arasındadır. Traverten ile mermer arasındaki farklardan biri de fiyat yelpazesidir. 

Traverten mi yoksa mermer mi daha pahalı sorusu da yaşam alanında bu taşları kullanmak isteyenler için ise bu sorunun cevabı ise çeşitli faktörlere bağlı olarak değişmesidir. 

Traverten ile mermer fiyatları; taş kalitesi, çeşidi, kaynağı ve işlenme sürecine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Traverten ise genellikle mermere göre daha ekonomik bir seçenektir. Mermerin fiyatı ise travertene göre daha yüksek bir fiyat aralığına sahip olabilir. 

Tüm genel kanılara karşın traverten mi yoksa mermer mi daha pahalı sorusunun kesin ve net bir cevabı yoktur. Örneğin; travertenin daha nadir bulunan çeşitleri standart bir mermerden daha yüksek fiyatlı olabilir. 

Projenin gereksinimleri, taşın ölçüsü gibi bir dizi faktörlere bağlı olarak yer yer mermer pahalı olabilirken, bazen de traverten daha yüksek fiyatlara satılabilir. 
 

Traverten Taşı Kullanım Alanları    

Estetik cazibesi ve mermere göre daha uygun fiyatlı olması sebebiyle iç ve dış dekorasyonda sıklıkla kullanılan bir taştır. Özellikle Antik Roma’daki mimari yapıların baş yapı malzemesidir.

Günümüzde ise traverten taşının kullanıldığı yerler arasında en popüler olanı havuz kenarları ve bahçe peyzajıdır.

Diğer kullanım alanları arasında da taş ve duvar kaplamaları, zemin döşemeleri ve merdivenler yer almaktadır. 

Estetiği, işlevselliği ve fiyat-performans avantajını bir araya getiren traverten taşları, kullanıldığı mekanlara eşsiz bir atmosfer katmaktadır.

Cemar Marble ürünleri arasından beğendiğiniz traverten taşları hakkında en doğru fiyat bilgisini almak için bizimle iletişime geçin

Benzer yazılar